Дізнайтеся все про протигази у нашій захоплюючій статті! Від їхньої історії та різновидів до правильного використання та догляду.

 протигази

Все про протигази

Протигази – це невід'ємний захист для роботи в умовах підвищеного ризику або під час небезпечних ситуацій. Вони здатні забезпечити збереження органів дихання та запобігти вбиранню шкідливих речовин або токсичних пар. Саме тому вони широко застосовуються військовими, медичними та промисловими працівниками, а також цивільними особами, які бажають убезпечити себе в умовах екологічних катастроф чи надзвичайних ситуацій.

Усі вимоги до фільтруючих протигазів, що використовуються в системі цивільного захисту населення, описані у стандарті СОУ МНС 75.2-00013528-002:2010 «ФІЛЬТРУВАЛЬНІ ЗАСОБИ ІНДИВІДУАЛЬНОГО ЗАХИСТУ Класифікація й загальні технічні вимоги». Цей державний нормативний документ описує всі українські та міжнародні стандарти, яким має відповідати цивільний протигаз, який застосовується для захисту цивільного населення в умовах надзвичайних ситуацій техногенного та (або) природного характеру, а також у особливий період (воєнний час).

Історія протигазів: від перших моделей до сучасних технологій

історія винаходу протигазів

Історія розвитку протигазів налічує вже кілька десятиліть. Вони з'явилися ще за часів Першої світової війни, коли солдати потребували захисту від отруйних газів, що використовуються військовими. З часом, протигази стали більш досконалими та ефективними, застосовуючи новітні технології та матеріали. Сучасні протигази мають високий рівень захисту і комфорт використання, завдяки чому вони стали незамінними засобами індивідуального захисту.

історія створення протигазу

Розвиток протигазів тісно пов'язаний з прогресом у галузі хімічного та біологічного захисту. Сучасні моделі протигазів оснащені не тільки фільтрами для очищення повітря, а й спеціальними сенсорами, здатними виявляти небезпечні хімічні речовини у навколишньому середовищі. Це дозволяє оперативно реагувати на загрозу та забезпечує додатковий рівень безпеки для користувача.

Ще одним важливим аспектом сучасних протигазів є їхній ергономічний дизайн. Виробники приділяють особливу увагу комфорту та зручності використання, роблячи протигази легкими та функціональними. Регульовані ремені, м'які ущільнювачі та антибактеріальні покриття забезпечують комфортне носіння протигазу навіть у важких умовах. Завдяки постійним дослідженням та інноваціям, протигази стають все більш ефективними та зручними для використання у різних сферах діяльності.

Історія створення першого протигазу.

Протигази до Зелінського

Хоча ім'я Миколи Дмитровича Зелінського (не плутати з Володимиром Олександровичем Зеленським!) нерозривно пов'язане з винаходом протигазу, історія захисту органів дихання сягає корінням у глибину століть.

 • Стародавні цивілізації: У Стародавньому Римі та Єгипті люди використовували просочені оцтом тканини для захисту від диму та отруйних газів.
 • Середньовіччя: "Чуманні лікарі" носили маски з дзьобоподібним носом, куди містилися ароматичні речовини, що відлякують "злий дух".
 • XIX століття: У 1827 році англійський хімік Джон Тіндал створив перший респіратор з фільтром з активованого вугілля.

Микола Дмитрович Зелінський та його внесок

 • 1915: Початок Першої Світової війни. Хімічні атаки стали новою жахливою реальністю.
 • Завдання: Створення ефективного засобу захисту солдатів отруйних речовин.
 • Рішення: Микола Зелінський, російський хімік, запропонував використовувати активоване вугілля для поглинання газів.
 • Перший протигаз: Проста конструкція, що складається з:
  - Лицьовий частини: Прогумований шолом з окулярами.
  - Фільтруюча коробка: Корпус з активованим вугіллям і просоченим лугом шаром.
  - Гофровані трубки: З'єднання маски та коробки.

Значення винаходу

 • Порятунок життів: Протигаз Зелінського врятував життя незліченної кількості солдатів і тварин під час Першої світової війни.
 • Новий етап: Винахід став відправною точкою у розвиток сучасних протигазів.

Подальший розвиток

 • Удосконалення: Створення фільтрів для різних типів ВВ, зміна конструкції маски.
 • Різноманітність: Поява фільтруючих та ізолюючих протигазів.
 • Сучасні протигази: Захист не тільки від ОВ, а й від РП, бронхіальної астми, інших небезпечних факторів.

протигаз Зелінського

Винахід Миколи Зелінського став революційним кроком захисту людей від хімічних загроз. Протигаз – це символ самовідданості вчених та їх прагнення зберегти життя людей.

Різновиди протигазів та його функціональні особливості. Види (типи) протигазів за принципом дії

На сьогоднішній день існує безліч різновидів протигазів, кожен з яких має свої особливості та призначення. Розрізняють 2 основні типи протигазів:

 • фільтруючі протигази - цивільні та військові протигази фільтруючої та погладжуючої дії, такі як ДП-7, ДП-9, ІЗОД-1, ІЗОД-2, ІЗОД-3 та інші; Як зрозуміло з назви даного типу протигазів, принцип їх дії заснований на фільтрації або зв'язуванні (поглинанні) шкідливих речовин (ВВ), які знаходяться у повітрі, що вдихається людиною.
 • ізолюючі протигази - протигази, які ізольовані від дихального середовища в місці знаходження людини, середовище для дихання людини (повітря) або виробляється хімічним способом (хімічно зв'язаний кисень) або забір повітря для дихання людини проводиться за межами середовища. в якій знаходиться людина. До таких протигазів належать, наприклад, шлангові протигази, які виробляють забір повітря на відстані 10-20 метрів від місця роботи людини.
  Протигази, що фільтрують, призначені для захисту від твердих і рідких аерозолів, а хімічні - від газів і пар. Кожна модель протигазу має свої функціональні особливості, такі як тип використання, термін служби фільтрів та можливість підключення додаткових пристроїв.

Слід зазначити, що існують автономні ізолюючі протигази, які оснащені власним джерелом живлення (на хімічно пов'язаному кисні) і не вимагають зовнішніх підключень. Вони ідеально підходять для використання в умовах, де немає можливості доступу до свіжого повітря на тривалий час. Такі протигази забезпечують безперервний захист від шкідливих речовин та дозволяють працювати в умовах підвищеної небезпеки.

типи протигазів

Принцип роботи фільтруючих протигазів (фільтруюче-поглинаючих)

Фільтруючі протигази засновані на використанні спеціальних фільтрів, які затримують шкідливі частинки та аерозолі під час дихання. Хімічні протигази, у свою чергу, працюють за принципом хімічної реакції між фільтром та шкідливою субстанцією. В результаті такої реакції, небезпечні гази і пари перетворюються на безпечніші сполуки, що не становлять загрози для організму.

Фільтруючі протигази зазвичай складаються з кількох шарів спеціальних матеріалів, кожен із яких виконує певну функцію. Наприклад, перший шар може затримувати великі частинки, а наступні шари – дрібніші. Це дозволяє забезпечити більш ефективну фільтрацію шкідливих речовин та захистити дихальні шляхи людини.

Хімічні (поглинаючі) протигази (теж відносяться до протигазів фільтруючого типу) використовують спеціальні хімічні речовини, які входять у реакцію із небезпечними газами. Наприклад, активне вугілля може адсорбувати багато шкідливих речовин, утримуючи їх на своїй поверхні і запобігаючи їх потраплянню в організм. Такі протигази широко застосовуються в умовах, де існує загроза отруєння отруйними газами чи випарами різних речовин.

Ізолюючі протигази: опис та принцип роботи

різновиди протигазів

В основі роботи ізолюючих протигазів є принцип автономного забезпечення користувача свіжим повітрям. Повітря для дихання надходить із балона, який може бути як стисненим, так і хімічно пов'язаним. Також повітря може подаватися через шланг з місця, де аналізами повітря підтверджено наявність чистого не зараженого хімічними отруйними речовинами повітря.

Переваги ізолюючих протигазів:

 • Високий рівень захисту: ізолюючі протигази забезпечують повну ізоляцію органів дихання від навколишнього середовища, що робить їх незамінними в умовах високої концентрації небезпечних речовин.
 • Захист від широкого спектру загроз: ізолюючі протигази захищають не тільки від газів та парів, а й від аерозолів, пилу та мікроорганізмів.
 • Тривалий час роботи: сучасні ізолюючі протигази можуть працювати від кількох годин до кількох діб, що дозволяє використовувати їх у тривалих рятувальних операціях та роботах у небезпечних умовах.

Шлангові протигази: яскравий представник протигазів ізолюючого типу

Одним із найпоширеніших видів ізолюючих протигазів є шлангові протигази.

шлангові протигази

Шлангові протигази - це тип ізолюючого протигазу, в якому повітря для дихання подається із джерела чистого повітря через шланг. Шлангові протигази прості в конструкції та надійні у роботі.

Переваги шлангових протигазів:

 • Простота конструкції: шлангові протигази мають просту конструкцію, що робить їх надійними та легкими в обслуговуванні.
 • Доступна ціна: шлангові протигази, як правило, дешевші за інші типи ізолюючих протигазів.
 • Тривалий час роботи: шлангові протигази можуть працювати практично необмежений час, доки є доступ до джерела чистого повітря.

Недоліки шлангових протигазів:

 • Обмежена мобільність: шлангові протигази обмежують мобільність користувача через шланг, що з'єднує його з джерелом чистого повітря.
 • Необхідність у стаціонарному джерелі чистого повітря: для роботи шлангових протигазів потрібне стаціонарне джерело чистого повітря, що обмежує їх застосування в деяких ситуаціях.

Важливо відмітити:

 • Перед використанням будь-якого ізолюючого протигазу необхідно пройти навчання за правилами його застосування.
  Ізолюючі протигази повинні зберігатися відповідно до інструкцій виробника.
 • Регулярно перевіряйте термін придатності протигазу.
  Ізолюючі протигази – це надійний засіб захисту органів дихання від різних небезпечних речовин. Шлангові протигази (ПШ-1 та ПШ-2) - це доступний та ефективний варіант ізолюючого протигазу, який підходить для використання в різних умовах.

Захист органів дихання: як вибрати правильний протигаз

сучасні протигази

Вибір протигазу залежить від низки чинників. Важливо враховувати умови роботи або професійну діяльність, тип небезпеки та необхідний ступінь захисту. Крім того, необхідно звернути увагу на розмір та герметичність протигазу, а також на матеріали, що використовуються у його виготовленні. Не слід забувати і про можливість підключення додаткових пристроїв, таких як фільтри або пневматичні пристрої.

При виборі протигазу захисту органів дихання слід враховувати як типи небезпек, із якими може зіткнутися працівник, а й особливості його фізіології. Наприклад, для людей з бородою або вусами необхідні спеціальні моделі протигазів, що забезпечують надійне прилягання до обличчя. Також важливо пам'ятати, що деякі матеріали, які використовуються у протигазах, можуть викликати алергічні реакції, тому рекомендується провести тест на алергію перед покупкою та використанням протигазу.

Протигази для різних сфер застосування: військові, медичні, промислові

Протигази знайшли широке застосування у багатьох сферах діяльності. Військові застосовують для захисту від хімічних атак шкідливими речовинами на полі бою. Медична сфера використовує протигази для роботи з інфекційними чи небезпечними речовинами. Промисловість також активно застосовує протигази для захисту працівників від шкідливих речовин (бензол та його похідні, хлор та його похідні, аміак) та їх пари, що виникають на виробництві.

 купити військовий протигаз

Протигази є пристрої, призначені для фільтрації повітря та захисту органів дихання людини від шкідливих речовин. Вони складаються з маски, фільтрів та системи подачі повітря. Військові протигази зазвичай мають додаткові елементи, такі як інтегровані комунікаційні засоби та захист від променевого випромінювання.

Історично перші протигази було розроблено під час Першої світової війни у відповідь на використання хімічної зброї. З того часу технології та матеріали, що використовуються у протигазах, значно вдосконалилися, що дозволяє їм забезпечувати більш надійний захист. Сучасні протигази можуть бути одноразовими або багаторазовими, залежно від їх призначення та вимог користувача.

Навчання з правильної експлуатації та зберігання протигазів

Ефективне використання протигазу вимагає навичок та знань щодо його експлуатації та зберігання. Перед використанням необхідно бути впевненим у правильності його надягання та регулювання фіксації. Крім цього, необхідно регулярно проводити перевірку та чищення протигазу, а також забезпечувати його правильне зберігання, дотримуючись усіх рекомендацій виробника.

Протигази є важливим засобом захисту від шкідливих речовин та газів, які можуть завдати шкоди здоров'ю людини під час роботи у певних умовах. Правильне навчання з експлуатації протигазів допомагає як зберегти здоров'я працівника, а й підвищити загальну безпеку з виробництва. Важливо пам'ятати, що неправильне використання або зберігання протигазу може призвести до серйозних наслідків, аж до відмови у захисті під час небезпеки.

фільтруючі протигази

Ефективність протигазів за різних типів загроз

Протигази призначені для захисту від різних типів загроз, таких як отруйні гази, шкідливі аерозолі або небезпечні пари. Однак, ефективність протигазу може залежати від багатьох факторів, таких як тип використовуваних фільтрів, ступінь їх забруднення, а також правильність використання та експлуатації протигазу. Тому важливо вибрати відповідну модель протигазу та опанувати навички його використання.

Протигази використовуються в різних сферах, включаючи військову, медичну та промислову. Військові протигази зазвичай мають більш високий ступінь захисту та можуть бути призначені для використання в екстремальних умовах, таких як бойові дії чи аварійні ситуації. Медичні протигази, у свою чергу, спеціалізуються на захисті від інфекцій та бактерій, що особливо важливо в операційних та лабораторних умовах.

Стандарти безпеки та сертифікація протигазів

Протигази повинні відповідати певним стандартам безпеки, щоб забезпечити надійний захист. Багато країн мають свої національні стандарти та вимоги до протигазів, а також обов'язкову сертифікацію. На міжнародному рівні також існує низка стандартних вимог, що означають відповідність якості та ефективності протигазів міжнародним вимогам.

В Україні протигази також піддаються суворій сертифікації та мають відповідати вимогам українських та міжнародних стандартів (ДСТУ, EN). Процес сертифікації включає ретельне тестування протигазів на різні параметри, такі як герметичність, фільтрація повітря, рівень захисту від різних шкідливих речовин і токсичних газів. Тільки після проходження всіх випробувань протигаз отримує сертифікат відповідності, що підтверджує його відповідність стандартам безпеки.

Основні стандарти, які діють в Україні

В Україні основними стандартами, що застосовуються до фільтруючих протигазів (протигазів фільтруючої дії) є:

 • ДСТУ EN 14387:2021
 • ДСТУ EN 136:2003
 • ДСТУ EN 143:2002

Поради щодо догляду за протигазом для продовження терміну служби

Тривалість служби протигазу залежить від правильного догляду та обслуговування. Ключовими моментами є регулярне чищення та перевірка стану фільтрів, а також правильне зберігання у сухому та чистому місці. Регулярна заміна фільтрів та інших витратних матеріалів також необхідна для підтримки високої ефективності та безпеки протигазу.

Ознайомившись з основними аспектами протигазів, можна дійти невтішного висновку про важливість їх використання у різних галузях діяльності. Незалежно від професійної діяльності чи ситуації, важливо вибрати відповідну модель протигазу та правильно опанувати навички його використання. Це дозволить убезпечити свої органи дихання та забезпечити збереження здоров'я та життя.

Протигази широко застосовуються у різних сферах, включаючи промисловість, медицину, а також військову справу. У промисловості вони використовуються для захисту працівників від шкідливих речовин та газів, які можуть завдати шкоди здоров'ю за тривалого впливу. У медицині протигази можуть бути необхідні під час роботи з інфекційними хворими або в умовах підвищеної концентрації шкідливих частинок у повітрі.

УВАГА

Інформація в цій статті надана з інформаційною метою і не може бути використана як посібник з безпеки. Для отримання детальної та конкретної інформації щодо захисту органів дихання, очей та шкіри обличчя людини від впливу промислових газів, радіактивного пилу та бойових отруйних речовин (БОР) – отримайте консультацію менеджера по телефону або електронною поштою.