Постанова КМУ № 1200 від 19.08.2002 року (зі змінами від 16.08.2024 року) «ПОРЯДОК забезпечення населення засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю»

 

16 серпня 2024 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 936, яка наробила дуже багато галасу серед керівників підприємств, фахівців з питань цивільного захисту підприємств всіх форм власності, працівників інспекції з техногенної безпеки ДСНС України. Та про що цей документ? Давайте розбиратися!

Постанова КМУ № 936 від 16.08.2024 року не є самостійним нормативним актом, а лише вносить зміни до вже давно діючого документу, а саме Постанови КМУ № 1200 від 19.08.2002 року. Нажаль, посадові особи, які мають відповідати за безпеку працівників свого підприємства (згідно з Кодексом Цивільного Захист України), почали ігнорувати вимоги даного нормативного акту стосовно забезпечення працівників засобами індивідуального захисту органів дихання (ЗІЗОД) на випадок надзвичайної ситуації техногенного та природного характеру у мирний час та в особливий період. Тому під час війни (особливий період) Кабінет Міністрів України вніс зміни в Постанову № 1200 від 19.08.2002 року «ПОРЯДОК забезпечення населення засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю», в яких чітко прописав визначення категорії «непрацююче населення», яке повинно забезпечуватись за кошт держави засобами індивідуального захисту органів дихання та іншими засобами індивідуального захисту (ЗІЗ) та вимірювальними приладами (дозиметрами). Забезпечення непрацюючого населення покладено на місцеві органи влади (міські та районі виконкоми, територіальні громади).

У забезпечені працівників підприємств (суб’єктів господарювання) засобами індивідуального захисту практично нічого не змінилося. Всі працівники, які призначаються до складу об’єктових формувань, повинні бути забезпечені ЗІЗ за рахунок суб’єкту господарювання (підприємства).



 

Які ЗІЗОД (засоби індивідуального захисту органів дихання) відповідають вимогам Постанови КМУ № 1200 від 19.08.2002 року (зі змінами від 16.08.2024 року)?

Для захисту органів дихання непрацююче населення та працівники підприємств повинні бути забезпечені фільтрувальними засобами (не ізолюючими з кисневими балонами або хімічними патронами, як вже почали вигадувати деякі інспектори ДСНС). До фільтрувальних ЗІЗОД відносяться респіратори та протигази (саме фільтрувальні протигази).

Для початку поясню, чим відрізняються респіратори від протигазів. Маска респіратора закриває лише органи дихання (рот та ніс людини) від потрапляння шкідливих речовин до легенів людини. Маска протигазу захищає окрім дихальних шляхів людини шкіру обличчя та очі людини, через які шкідливі речовини можуть потрапити до крові людини. Лицеві частини (маски) фільтруючих протигазів відносяться до 3 класу ризику (захисту), тоді як фільтруючі респіратори або маски респіраторів до 1-го або 2-го класу ризику (захисту).

 

Якщо стосовно захисту респіраторів всім більш-менш зрозуміло, то стосовно захисту фільтрувальних протигазів у фахівців підприємств з цивільного захисту та відповідальних осіб місцевого самоврядування є дуже багато запитань.

 

Який протигаз потрібен. Які вимоги "Постанови"?

            «На випадок застосування ядерної та інших видів зброї масового ураження проти України в умовах воєнного стану населення завчасно забезпечується такими засобами радіаційного та хімічного захисту «засобами індивідуального захисту органів дихання від бойових отруйних речовин». Так які вимоги до протигазу?

У воєнний час (спеціальний період) проти України може бути застосована ядерна зброя, або інша зброя масового ураження (хімічна зброя). На цей випадок населення має бути захищене від впливу факторів ураження: світлове випромінювання, вибухова хвиля, проникна радіація, електромагнітний імпульс, радіоактивне зараження. За даними Вікіпедії, під час наземного ядерного вибуху близько 50 % енергії йде на утворення ударної хвилі та вирви в землі, 30-50 % - у світлове випромінювання, до 5 % -  на проникну радіацію та електромагнітне випромінювання і до 15 %  - на радіоактивне зараження місцевості. Протигаз може захистити людину лише від радіоактивного зараження. Для цього фільтр протигазу має мати позначення «Р3». Якщо на фільтрі є дана позначка – ви захищені від потрапляння в органи дихання радіоактивного пилу.

На випадок застосування хімічної зброї масового ураження, протигаз має захищати від бойових отруйних речовин (БОР). Перелік БОР дуже великий і ніхто зі 100% впевненістю не знає, що може бути застосоване. Біля 90% всіх БОР фільтруються протигазними фільтрами з захистом від промислових газів, так званих АВЕК. Сполуки промислових газів і є так звані бойові отруйні речовини (хлорпікрин, хлор гексан, пари синильної кислоти і сотні інших). Якщо протигазний фільтр АВЕК скомбінований з протипиловим P3, то даний протигаз відповідає вимогам до захисту, які вимагає Постанова КМУ № 1200 від 19.08.2002 (зі змінами).


                Дехто може посперечатися, що БОР (бойові отруйні речовини) позначається на фільтрах як SX, але це не так! Літерами SX позначаються військові фільтри, які мають захист від спеціальних газів! До спеціальних газів відносяться такі сполуки, як іприт, зарин та зоман. Можливо є ще деякі речовини, які відносяться до спеціальних газів, але бойові отруйні речовини (БОР) сюди не відносяться.

Підсумуємо. Якщо фільтрувальний протигаз має захист типу АВЕК (першого або другого класу захисту, в Постанові це не уточнюється) та захист P3 (радіоактивний пил та аерозолі), то такий протигаз відповідає вимогам Постанови №1200 від 19.08.2002 (зі змінами) «Про затвердження Порядку забезпечення населення засобами індивідуального захисту, приладами радіаційної та хімічної розвідки, дозиметричного і хімічного контролю».


Підготовано фахівцями компанії Цивільний Захист КР